Тенденції продажу та оренди нерухомості під час пандемії COVID-19

02-06-2020   
В березні 2020 року в Україні було оголошено карантин у зв'язку з пандемією коронавірусу COVID-19. Багато хто задається питаннями, як відреагував на це ринок нерухомості? Чи змінилися ціни на продаж, оренду? Яка динаміка попиту і пропозиції? Які прогнози?

На підставі досвіду "Черкаського агентства нерухомості" спробую відповісти на ці питання.

На дату написання статті попит на міську нерухомість дещо знизився. Але помітного зниження цін не відбулося. Хоча на фоні ажіотажу кінця 2019 - початку 2020 року продавці нерухомості почали більш охоче погоджуватися на зниження ціни під час перемовин з покупцями.

Утриманню цін також сприяв той фактор, що велика кількість продавців вторинної нерухомості зайняли вичікувальну позицію і припинили продаж житла через невизначеність. В підсумку, ми отримали ситуацію, коли на весь мікрорайон Митниця двокімнатні квартири, що продаються, можна полічити на пальцях.

В той же час покупці виявили неабияку зацікавленість в купівлі заміських будинків, дач. Живописні домоволодіння в 20-50 кілометрах від обласного центру, що продавалися багато місяців, а то і років підряд, раптово почали цікавити покупців. Тож майже щодня доводилося брати захисну маску, заправляти автівку здешевілим пальним і, любуючись прекрасними краєвидами Черкащини, мчати на показ садиб, дач, ділянок...

Попит на купівлю елітної житлової нерухомості, а також комерційну нерухомість зменшився. Є перегляди, немає рішучості. ЗМІ і числені аналітики лякають світовою та/або локальною кризою, девальвацією. Тож покупці з валютними заощадженнями не поспішають, зважуючи перспективи інвестиції чи то в місцеву нерухомість, чи то в здешевілу нерухомість середземноморського узбережжя країн ЄС, чи ризикнути та вкласти в спірні території Північного Кіпру... Або просто придбати нове диво німецького автопрому і швейцарського годинника... Але хочеться сподіватися, що інвестори все ж активніше цікавитимуться нерухомістю нашого міста. Адже утримання і оподаткування вітчизняної нерухомості є одним з найдешевших в Європі. Разом з цим, міська нерухомість користується стабільним попитом серед орендарів.

Отже, далі про оренду. Карантинні заходи помітно відобразилися на оренді як житлової, так і комерційної нерухомості. Оскільки велика кількість приїжджих людей мусили вийти у довготривалі відпустки, а студенти перейшли на дистанційне навчання, то багато хто відмовився від оренди квартир, роз'їхавшись по домівках. Були випадки, коли орендарі продовжували знімати житло, але зі знижкою до 50% на час карантину. Ціни на житло, що здавалося в оренду, знизилися до 20%. Аналогічна цінова ситуація склалася з орендою офісних приміщень.

Найбільших збитків зазнали заклади громадського харчування, крамниці непродовольчої групи товарів, приватні навчальні заклади. Тут "карантинні" знижки на оренду сягали 100%. На дату написання статті ситуація істотно пом'якшилася, і вищезгадані заклади повертаються до свого звичного режиму роботи.

Стосовно подальшого прогнозу, тут все складно. 2020 рік взагалі повний несподіванок. З одного боку, ми прислуховуємося до народних аналітиків, які обіцяють девальвацію національної валюти і падіння цін на нерухомість в доларовому еквіваленті. З іншого боку, багато питань виникає до подальшої долі світової резервної валюти: американського долара, падіння курсу якого може спричинити ажіотажний попит на нерухомість як засіб збереження капіталу і її наступне здорожчання. Та безліч інших факторів. А як стосовно подальших наслідків пандемії в розрізі ринку нерухомості? Тут вся надія на вчених, медиків, вищі сили і здоровий глузд. Тож бажаємо читачеві міцного здоров'я, оптимізму і заключення угоди з нерухомості з максимальною вигодою для Вас.

02.06.2020р. Ярослав Єкатеринін. ПП "Черкаське агентство нерухомості".

Вернуться на предыдущую страницу